За да можем да използваме басейна дълги години трябва да знаем как да го подготвим за зимния период. Препоръчваме басейнът да остане наполовина пълен с вода. Това важи особено тогава, когато дъното на басейна се намира под максималното ниво на евентуално съществуващи подпочвени води. Ако водата в басейна е напълно източена, има вероятност басейна да бъде отнесен от подпочвените води. Също така, ако замръзне земята около басейна, стените на басейна могат да се повредят, ако няма вода в него.
Ако басейнът не е защитен със покривало, той е изложен на суровите атмосферни условия през зимата. Попадналите в басейна листа могат да оцветят PVC – фолиото, а някой по-остър предмет може да нарани вътрешната обвивка.
Затова ако се остави басейна наполовина пълен всички гореизброени опасности ще бъдат предотвратени.
Препоръчваме да се направи следното за правилното зазимяване на басейна:
- Източване на водата до под вливните дюзи
- Външно монтираните филтри, скимери, насрещно течение и прожектори трябва да се демонтират и да се складират на сухо.
- При вградени подводни прожектори трябва да се има предвид нивото на водата да е над тях или под тях за да няма натиск върху стъклото на прожектора
- Отварят се пробките на пясъчния филтър и помпата за да изтече водата от тях
- Отваря се горния капак на филтъра за да може пясъка да „диша”
- Всички кранове се оставят наполовина отворени
- Манометъра се демонтира
- към останалата вода в басейна се добавя препарат за зазимяване, който предотвратява образуването на водорасли и калкови отлагания. Също така благодарение на препарата фолиото напролет се почиства по-лесно. Дозировка: 200 мл. на 10 м3 вода.
- Внимание: ако непосредствено преди зазимяването водата в басейна е мътна и с водорасли, трябва да се направи шокова дезинфекция и водата да се филтрира докато се избистри. В противен случай фолиото ще се замърси въпреки използването на препарат за зазимяване.
- ако сте набавили зимно покривало за басейна, можете да го монтирате и него